Jeśli zastanawiasz się co ten wpis o książkach fantasy robi na blogu na temat wspinania zimowego, to wiedz, że nie po to ma się własną stronę, aby się ograniczać tylko do wspinania. Zwróć uwagę, że jesteś również w dziale "Hydepark" ;).

100 najlepszych książek fantasy to mój osobisty ranking, który zrobiłem niejako pod wpływem Rękopisu znalezionego w Smoczej Jaskini Andrzeja Sapkowskiego. Książkę gorąco polecam każdemu fanowi fantasy.

UWAGA - artykuł okazał się bardzo popularny, więc postanowiłem zrobić małą stronę o Fantasy. Polecam dokończyć lekturę właście tam (znajdziecie tam kilka innych ciekawych artykułów na temat fantasy. Link tutaj: NajlepszeFantasy.pl - ranking najlepszych książek Fantasy.

Fantasy (jak i SF) jest gatunkiem w którym sporo jest cykli (nawet kilkunastu książek) Je będę traktował jako pojedynczą pozycję, z ewentualnym wskazaniem które są według mnie najlepsze. Jakby nie było w sporej części ten ranking można podsumować (z przymrużeniem oka) jako "Top najlepszych cyklów fantasy".

Jak zwykle w takich przypadkach ranking fantasy zalatuje subiektywizmem. Wrzucam tutaj książki które przeczytałem osobiście. Do tego zestawienia wrzucam tylko pozycje, które są "fantasy". Mają miejsce w wymyślonych światach typu "Magia i Miecz". Biorąc to pod uwagę, musiałem wyrzucić z niego książki typu: Cykl o Alvinie Stwórcy i Mroczną Wieżę. Ten ostatni cykl nie zamieszczam, ale z wielkim żalem. Jeśli byłoby to zestawienie książek fantastycznych, to zdecydowanie byłby w top 10.

Jestem też wielkim fanem heroic fantasy, czyli gatunku w którym pisarz skupia się głównie na akcji, ograniczając dialogi do minimum. Są to po prostu książki gdzie liczy się zabawa i dobrze spędzone kilka godzin na lekturze. Przez wielu fanów high fantasy jest to gatunek niedoceniany - według mnie niesłusznie. Wyraz temu daję w rankingu, chociażby zamieszczając Conana i Kane'a w top 10. Jeśli więc jesteś fanem High Fantasy, to pomiń heroic fantasy i będzie pan zadowolony ;).

Mój swoisty "top książek fantasy" na razie jest w powijakach i pewnie kilka (kilkanaście) lat potrwa, zanim ją uzupełnię. Mimo tego zachęcam do zapoznania się z poniższymi książkami. Ich lektura - w większości - nie będzie stratą czasu ;).

W innym opracowaniu skoncentrowałem się na anglojęzycznych książkach (lub takich, które odniosły międzynarodowy sukces i są rozpoznawalne na świecie). Zapraszam do lektury: Top 100 best fantasy books (Sword & Sorcery).

1-10

Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarilion, J. R. R. Tolkien - Absolutny numer jeden to Władca Pierścieni. Nic dodać, nic ująć. Jeśli jeszcze nie czytałeś, to zacznij od Hobbita, krótkiej książki dedykowanej dzieciom, ale... uwierz, że nie pożałujesz. Gdy już będziesz miał Hobbita i Władcę na koncie to zgłęb Silmarilliona.

Conan, Robert Howard i następcy - Ponad 70 książek (!) sprawia, że jest to numer jeden wśród cyklów fantasy (gat. Heroic Fantasy), jeśli chodzi o liczbę książek. Postać Conana stworzona przez Roberta Howarda to legenda gatunku. Gorąco polecam czytać opowiadania o Conanie w kolejności według "żywotów", które znajdziecie w sieci. Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale czasem należy przedłożyć akcję, nad piękno literatury.

Koło Czasu, Robert Jordan - Imponujący cykl składający się z 14 tomów (!). Łącznie ponad 1,5 mln słów czystej fantasy. Opus magnum Jordana, pośmiertnie dokończona przez Brandona Sandersona.

Opowieści z Narnii, C. S. Lewis - Klasyka absolutna i według mnie obowiązkowa lektura dla każdego dziecka (nawet tych zarośniętych trzydziestoletnich ;).

Ziemiomorze, Ursula K. Le Guin - Cykl z którego najciekawszy jest zdecydowanie "Czarnoksiężnik z Archipelagu".

Kroniki Amberu, Roger Zelazny - Cykl 10 książek, które należą do kanonu fantasy (niektórzy dodaliby do tego Urban fantasy).

Świat Dysku, Terry Pratchett - Fantastyczny cykl, przepełniony humorem i będący satyrą na codzienność.

Pieśń Lodu i Ognia, George Martin - Modne dzięki serialowi HBO. Zdecydowanie zasłużona popularność.

Wiedźmin, Andrzej Sapkowski - Według mnie najlepszy polski cykl fantasy. Dla każdego polskiego fana fantasy pozycja obowiązkowa.

Kane, Karl Edward Wagner - Druga - po Conanie - klasyczna postać heroic fantasy. Żal, że Wagner nie zdążył napisać więcej książek poświęconych temu nieśmiertelnemu awanturnikowi, o czarnoksięskich mocach.

11-20

Był sobie raz na zawsze król, T. H. White - wspaniała, tchnąca świeżością (debiutującego autora) opowieść o legendzie arturiańskiej. Sporo świetnego humoru, którego nie powstydziłby się Terry Pratchett.

Harry Potter, J. K. Rowling - Hit ostatnich lat. Książka dla młodzieży, którą dałbym do gatunku urban fantasy

Kroniki Czarnej Kompanii, Glen Cook - Autor - pierwszego - zabiegu, w których głównymi bohaterami książki nie są herosi (królowie, bohaterowie) z pierwszego planu, lecz "zwykli" żołnierze.

Ostatni Jednorożec, Peter S. Beagle - Klasyczna opowieść fantasy. Piękna literatura.

Cykl inkwizytorski, Jacek Piekara - mój nr 2 jeśli chodzi o polskie cykle fantasy. Mordimer Meredin to postać ciekawa...

Pierścień Mroku, Nik Pierumow - "kontynuacja" Władcy Pierścieni napisana przez rosyjskiego pisarza. Brzmi intrygująco?

Nigdziebądź, Neil Gaiman - oryginalna książka, którą ciężko streścić kilkoma słowami.

Trylogia Husycka, Andrzej Sapkowski - 3 powieści fantastyczno-historyczne z elementami fantasy. Trzeba przyznać, że tych elementów nie ma w nadmiarze, więc ten cykl ledwo, ledwo pasuje do tego zestawienia.

Zaklęty Miecz, Poul Anderson - Wartka akcja i ciekawe połączenie różnych legend, mitów z Wielkiej Brytanii i Skandynawii.

Trzy serca i trzy lwy, Poul Anderson - Główny bohater cudownie zostaje przeniesiony z czasów II Wojny Światowej do średniowiecza. Klasyczna książka.

21-30

Oczy Smoka, Stephen King - Jedyna czysta fantasy w dorobku Kinga, mistrza Horroru.

Opowieści z meekhańskiego pogranicza, Rober M. Wegner - ciekawy cykl, który wybornie się czyta.

Arivald z Wybrzeża, Jacek Piekara - tytułowy Arivald to czarownik, który co rusz napotyka kolejne przygody. Należy dodać, że zgrabnie wymyka się różnorakim tarapatom. Żal, że nie ma kolejnego cyklu opowiadań. Czekamy... :-)

Mistborn, Brandon Sanderson - Dość nowa pozycja, ale od razu mocne uderzenie. 3, właściwie 4 książki osadzone w ciekawym świecie fantasy. High Fantasy na wysokim poziomie.

Achaja, Andrzej Ziemiański - dobre polskie fantasy. Niestety kolejny cykl książek nie trzyma już tego poziomu.

Kraina Przemian (oraz wydany później zbiór opowiadań Dilvish Przeklęty), Roger Zelazny - Motywem przewodnim jest zemsta Dilvisha, na czarnoksiężniku Jeleraku. Dodajmy do tego ciekawy świat i wyśmienite dialogi, a otrzymamy kilka godzin świetnej rozrywki.

Jack of Shadows, Roger Zelazny - krótka, lecz klasyczna pozycja twórcy Kronik Amberu.

Saga Drenai, Gemmel David - na uwagę zasługuje zwłaszcza "Druss legenda".

Pierwsze prawo, Joe Abercrombie - Mocne uderzenie i dobra fantasy

Umierająca Ziemia, Jack Vance - Zbiór opowiadań zebranych w jednej książce. Przygody magów, które rozgrywają się w chylącej się do upadku Ziemi. Ciekawy świata, zwłaszcza, że książka była wydana w latach 50tych!

31-40

Pozostałe pozycje znajdziecie tutaj: NajlepszeFantasy.pl - ranking najlepszych książek Fantasy.

 

Źródło: NajlepszeFantasy.pl